6 Veden läm­pö­ti­la

Ase­tus­teks­ti

Kyl­mä­ve­si­joh­don on ol­ta­va suun­ni­tel­tu ja asen­net­tu siten, että kyl­mä­ve­si­lait­teis­tos­sa ole­van veden läm­pö­ti­la saa olla enin­tään 20 cel­siusas­tet­ta. Vä­hin­tään kah­dek­san tun­nin käyt­tä­mät­tö­män jak­son jäl­keen veden läm­pö­ti­la saa olla enin­tään 24 cel­siusas­tet­ta.

Läm­min­ve­si­lait­teis­tos­sa ole­van veden läm­pö­ti­lan on ol­ta­va vä­hin­tään 55 cel­siusas­tet­ta ja sitä on saa­ta­va läm­min­ve­si­ka­lus­tees­ta 20 se­kun­nin ku­lues­sa. Läm­min­ve­si­lait­teis­tos­ta saa­ta­van veden läm­pö­ti­la saa olla kor­kein­taan 65 cel­siusas­tet­ta. 

Ve­si­lait­teis­ton on ol­ta­va sel­lai­nen, että hai­tal­li­nen veden ris­tiin­vir­taus läm­min­ve­si­joh­dos­ta kyl­mä­ve­si­joh­toon tai päin­vas­toin estyy.

Opas­ta­va teks­ti

Le­gio­nel­la­bak­tee­rit ovat luon­non bak­tee­re­ja, jotka pys­ty­vät li­sään­ty­mään hai­tal­li­siin pi­toi­suuk­siin asti läm­pi­mäs­sä käyt­tö­ve­des­sä, jos veden läm­pö­ti­la ei ole riit­tä­vän kor­kea. Le­gio­nel­lat li­sään­ty­vät veden läm­pö­ti­lan ol­les­sa 20 - 45 °C. Le­gio­nel­lat voi­vat ai­heut­taa hait­taa ih­mi­sen ter­vey­del­le, jos niitä pää­see suih­kus­sa hen­gi­te­tyn ve­si­höy­ryn mu­ka­na keuh­koi­hin. Va­ka­vin le­gio­nel­lo­jen ai­heut­ta­ma in­fek­tio on keuh­ko­kuu­me. Myös ter­veet ih­mi­set voi­vat sai­ras­tua le­gio­nel­lo­jen vuok­si, mutta kaik­kein her­kim­piä in­fek­tiol­le ovat van­huk­set ja lap­set sekä heik­ko­kun­toi­set ja kroo­ni­ses­ti sai­raat ih­mi­set.

Kyl­män veden läm­pö­ti­lan on ol­ta­va kor­kein­taan 20 °C mik­ro­bi­kas­vun eh­käi­se­mi­sek­si. Tällä eh­käis­tään mik­ro­bi­kas­vus­ton syn­ty­mis­tä ja saa­daan vesi py­sy­mään raik­kaa­na. Eten­kin ke­säl­lä läm­pi­mä­nä ai­ka­na veden läm­pö­ti­la saat­taa käyt­tä­mät­tö­män jak­son ai­ka­na nous­ta. Le­gio­nel­la­bak­tee­rit voi­vat alkaa li­sään­tyä jo yli kah­den­kym­me­nen as­teen läm­pö­ti­lois­sa.

Le­gio­nel­la­bak­tee­rien kas­vun riit­tä­vän tor­ju­mi­sen vuok­si kai­kis­ta ve­si­pis­teis­tä saa­ta­van läm­pi­män käyt­tö­ve­den läm­pö­ti­lan tulee olla vä­hin­tään 55 °C ly­hyen (20 se­kun­tia) odo­tusa­jan ku­lues­sa kaik­kial­la ve­si­jär­jes­tel­män osis­sa. Veden läm­pö­ti­lan ol­les­sa ta­sai­ses­ti 60 °C vesi ei yleen­sä enää si­säl­lä elä­viä le­gio­nel­la­bak­tee­re­ja. Odo­tusai­ka­vaa­ti­mus on eh­do­ton, mistä syys­tä suun­nit­te­lu­ta­voit­teek­si on hyvä ottaa ly­hyem­pi aika. Käy­tän­tö­nä on ollut 10 se­kun­nin odo­tusai­ka, joka pe­rus­tuu ai­kai­sem­man ase­tuk­sen oh­je­teks­tiin.

Läm­pö­ti­lan tulee olla yli 55 °C koko jär­jes­tel­mäs­sä ja jär­jes­tel­mä suun­ni­tel­laan niin, että veden läm­pö­ti­la läm­mi­tys­lait­teel­ta läh­ties­sä on esim. 57 - 58 °C.  Asu­mis­ter­veys­a­se­tuk­sen mu­kaan läm­min­ve­si­lait­teis­tos­ta saa­ta­van läm­pi­män ve­si­joh­to­ve­den läm­pö­ti­lan tulee olla vä­hin­tään 50 °C (Ase­tus 545/2015 asun­non ja muun oles­ke­lu­ti­lan ter­vey­del­li­sis­tä olo­suh­teis­ta sekä ul­ko­puo­lis­ten asian­tun­ti­joi­den pä­te­vyys­vaa­ti­muk­sis­ta). Asu­mis­ter­veys­a­se­tuk­sen so­vel­ta­mis­oh­jeen (Val­vi­ran ohje 8/2016) mu­kaan mi­ni­mi­läm­pö­ti­la on tar­koi­tet­tu ni­me­no­maan le­gio­nel­la­bak­tee­rin kas­vun eh­käi­se­mi­sek­si siten, että ve­si­joh­don kai­kis­sa osis­sa saa­vu­te­taan ky­sei­nen läm­pö­ti­la. Uudis-​ ja kor­jaus­ra­ken­ta­mi­ses­sa suun­nit­te­lun ta­voit­tee­na tulee kui­ten­kin olla vä­hin­tään 55 °C:en läm­pö­ti­la.

Mi­kä­li läm­min­tä käyt­tö­vet­tä läm­mi­te­tään esi­mer­kik­si maa­läm­pö­pum­pul­la, riit­tä­vän veden läm­pö­ti­lan (vä­hin­tään 55 °C) saa­vut­ta­mi­sek­si voi­daan tar­vi­ta li­sä­läm­mi­tys­tä. Li­sä­läm­mi­tyk­sen tarve ar­vioi­daan läm­pö­ti­la­mit­taus­ten pe­rus­teel­la. Jos veden läm­pö­ti­la jää liian ma­ta­lak­si, le­gio­nel­la­bak­tee­ri voi alkaa kas­vaa ver­kos­tos­sa. Le­gio­nel­lan pois­ta­mi­nen put­kien si­sä­pin­noil­ta on erit­täin han­ka­laa. Käy­tän­nös­sä läm­pö­ti­la­vaa­ti­muk­sen to­teu­tu­mi­nen voi­daan to­den­taa tar­kis­ta­mal­la, saa­daan­ko ve­si­ka­lus­tees­ta 20 se­kun­nin ku­lues­sa vettä, jonka läm­pö­ti­la on yli 55 °C.

Van­haan put­kis­toon, jota ei uusi­ta, liit­ty­vä läm­mi­tys­lait­teis­to uusi­taan niin, että put­kis­ton läm­pö­ti­la­ta­so täyt­tää van­han put­kis­ton ra­ken­ta­mi­sa­jan­koh­dan vaa­ti­muk­set. Osa­re­mont­te­ja suun­ni­tel­taes­sa on hyvä huo­mioi­da myös tu­le­vai­suu­den vaa­ti­muk­set ja vai­ku­tuk­set ra­ken­nuk­sen mui­hin omi­nai­suuk­siin kuten esi­mer­kik­si ener­gia­te­hok­kuu­teen.

Kylmä vesi voi läm­me­tä ja läm­min vii­len­tyä veden seis­tes­sä pit­kään kiin­teis­tön ver­kos­tos­sa. Ve­si­jär­jes­tel­mä tu­li­si suun­ni­tel­la sel­lai­sek­si, että pit­kil­tä veden sei­son­ta­jak­soil­ta väl­ty­tään. Ve­si­pis­tei­den tu­li­si si­jai­ta pai­kois­sa, missä niil­le on sään­nöl­lis­tä päi­vit­täis­tä käyt­töä.

Ra­ken­nuk­sen ener­gia­te­hok­kuu­den suun­nit­te­lus­sa käy­te­tään läm­pi­män ja kyl­män veden läm­pö­ti­lae­ro­na arvoa 50 °C, ellei pe­rus­tel­luis­ta syis­tä ole tar­vet­ta käyt­tää muita ar­vo­ja (Suo­men ra­ken­ta­mis­mää­räys­ko­koel­ma. Ra­ken­nuk­sen ener­gian­ku­lu­tuk­sen ja läm­mi­tys­te­hon­tar­peen las­ken­taa kos­ke­va ohje). Kyl­mä­ve­si­joh­to tulee suun­ni­tel­la ja asen­taa si­jait­se­maan sel­lai­sis­sa ti­lois­sa, että veden läm­pe­ne­mi­nen voi­daan mah­dol­li­sim­man hyvin estää. Kyl­mä­ve­si­joh­to­jen pin­noil­le ei saa tii­vis­tyä hai­tal­li­sia mää­riä vettä tai tii­vis­ty­vä vesi on ol­ta­va joh­det­ta­vis­sa pois hait­taa ai­heut­ta­mat­ta (Ym­pä­ris­tö­mi­nis­te­riön ase­tus ra­ken­nus­ten kos­teus­tek­ni­ses­tä toi­mi­vuu­des­ta 782/2017, 10 §). Tar­vit­taes­sa kyl­mä­ve­si­joh­to eris­te­tään. Eris­tä­mät­tä voi­daan jät­tää käyt­tö­ve­si­ver­kos­ton ka­lus­tei­den nä­ky­viin jää­vät kyt­ken­tä­joh­dot sekä pin­taan asen­ne­tut ja­ko­joh­dot (LVI 50-10345 Ta­lo­tek­nis­ten eris­tys­ten mi­toi­tus ja käyt­tö). 

Läm­pi­män käyt­tö­ve­den ja­ko­joh­to­jen ja kier­to­ve­si­put­kien läm­mö­ne­ris­tys suun­ni­tel­laan siten, että eris­te­ker­rok­sen läm­mön­vas­tus on vä­hin­tään 1 m2K/W. Läm­mön­vas­tus saa­daan ai­kaan esi­mer­kik­si 50 mm ker­rok­sel­la läm­mö­ne­ris­tet­tä, jonka läm­mön­joh­ta­vuus on kor­kein­taan 0,05 W/(m*K). Suun­nit­te­li­ja mää­rit­tää tar­vit­ta­van eris­te­ma­te­ri­aa­lin ja sen pak­suu­den.

Juo­ta­vak­si tai ruo­an­lait­toon käy­te­tään vain kyl­mä­ve­si­ha­nas­ta otet­tua vettä, joka juok­su­te­taan kyl­mäk­si ennen sen ot­ta­mis­ta. Läm­min­tä käyt­tö­vet­tä ei tule käyt­tää ruo­an­lai­tos­sa, ellei läm­min­ve­si­ver­kos­toa ole erik­seen suun­ni­tel­tu tätä var­ten.

Li­sä­tie­toa:

https://www.thl.fi/fi/web/ym­pa­ris­to­ter­veys/vesi/legionellabakteerit-​ves…

Pelto-​Huikko A. & Kau­nis­to T. (2015). Kiin­teis­tö­jen ve­si­jär­jes­tel­mien ris­kien­hal­lin­ta. Vesi-​Instituutin jul­kai­su­ja 4. Sa­ta­kun­nan am­mat­ti­kor­kea­kou­lu, Pori. 43 s. http://urn.fi/URN:ISBN:978‐951‐633‐181‐5.

Sivu teks­ti­muo­dos­sa Lataa sivu PDF:nä
Kirja teks­ti­muo­dos­sa Lataa kirja PDF:nä

Kom­men­tit

Asko Au­ra­nen (ei var­mis­tet­tu)

Onko pie­ne­ta­lot nyt myös odo­tusa­jan pii­ris­sä, suuri osa pie­nis­tä teh­dään 1 kuu­mal­la put­kel­la, van­has­sa va­pau­tet­tu.
Ve­den­läm­mit­ti­mis­sä oma ter­mos­taat­ti pääs­tää joh­tu­mal­la yli­kuu­mak­si.

16.01.19 18:01 Iki­link­ki
Ka­ta­rii­na Keva… (ei var­mis­tet­tu)

- Kor­jaus­pyyn­tö opas­ta­van teks­tin toi­sen kap­pa­leen 1. lausee­seen, jotta teks­ti vas­taa ase­tus­ta: Pitää lukea "kor­kein­taan 20 C", ei "alle 20 C".

- Täy­den­nys­pyyn­tö opas­ta­van teks­tin toi­seen kap­pa­lee­seen: Pe­rus­te­lu­muis­tion mu­kai­ses­ti tässä kap­pa­lees­sa pi­täi­si esit­tää 4:nnen lauseen jäl­keen teks­ti "Kui­ten­kin vä­hin­tään kah­dek­san tun­nin käyt­tä­mät­tö­män jak­son jäl­keen kyl­män veden läm­pö­ti­la saa olla enin­tään 24 C.".

- Täy­den­nys­pyyn­tö opas­ta­van teks­tin uu­dek­si 7:nnek­si teks­ti­kap­pa­leek­si: "Suun­nit­te­lus­sa käy­te­tään läm­pi­män ja kyl­män veden läm­pö­ti­lae­ro­na arvoa 50 C, ellei pe­rus­tel­luis­ta syis­tä ole tar­vet­ta käyt­tää muita ar­vo­ja (lähde: SRMK, Ener­gia­te­hok­kuus, Ra­ken­nuk­sen ener­gian­ku­lu­tuk­sen ja läm­mi­tys­te­hon­tar­peen las­ken­ta, kohta 3.7). Kyl­mä­ve­si­joh­to tulee suun­ni­tel­la ja asen­taa si­jait­se­maan sel­lai­sis­sa ti­lois­sa, että veden läm­pe­ne­mi­nen voi­daan mah­dol­li­sim­man hyvin estää (HUOM! Tämä lause esi­te­tään tällä het­kel­lä opas­ta­van teks­tin toi­ses­sa teks­ti­kap­pa­lees­sa, mutta se kuu­lui­si loo­gi­sem­min tähän teks­ti­kap­pa­lee­seen). Suun­nit­te­lus­sa on myös huo­mioi­ta­va, että kyl­mä­ve­si­joh­to­jen pin­noil­le ei saa tii­vis­tyä vettä hait­taa ai­heut­taen tai tii­vis­ty­vä vesi on ol­ta­va joh­det­ta­vis­sa pois hait­taa ai­heut­ta­mat­ta (lähde: 782/2017 10 §). Eris­tä­mät­tä voi­daan jät­tää käyt­tö­ve­si­ver­kos­ton ka­lus­tei­den nä­ky­viin jää­vät kyt­ken­tä­joh­dot sekä pin­taan asen­ne­tut ja­ko­joh­dot (lähde: LVI 50-10345).".

- Kor­jaus­pyyn­tö: Kaik­ki esi­te­tyt läm­pö­ti­lan yk­si­köt olisi hyvä esit­tää sa­mal­la ta­val­la. Nyt nel­jän­nes­sä ja vii­den­nes­sä kap­pa­lees­sa käy­te­tään poik­kea­via esi­tys­muo­to­ja (eli yk­sik­kö puut­tuu tai on kir­joi­tet­tu sa­nal­li­ses­ti).

- Kor­jaus­pyyn­tö: Ny­kyi­sen seit­se­män­nen kap­pa­leen vii­mei­nen lause olisi hyvä kor­ja­ta muo­toon ”Suun­nit­te­li­ja mää­rit­tää käy­tet­tä­vän eris­te­ma­te­ri­aa­lin ja eris­te­pak­suu­den. ". Oikea termi on "eris­te", ei "eris­tys", joka tar­koit­taa eris­tet­tä ja pääl­lys­tet­tä. Tässä teks­ti­kap­pa­lees­sa tu­li­si myös lukea "läm­mön­joh­ta­vuus on kor­kein­taan 0,05 W/(m*K)".

17.01.19 19:32 Iki­link­ki
Toi­mi­tus

Pa­lau­te­ti­lai­suus 15.1.

Kyl­män veden läm­pö­ti­la

  • - Läm­pe­ne­mä suur­ta yön ai­ka­na
  • - Pi­täi­si­kö keit­tiöl­lä olla eril­lis­nousu? Li­sää­kö kus­tan­nuk­sia. Käy­tän­nös­sä läm­pö­ti­la­vaa­ti­mus ei taida to­teu­tua
05.03.19 17:22 Iki­link­ki
tuija.kau­nis­to

In reply to by Toi­mi­tus

Vettä tu­li­si juok­sut­taa aina aa­mul­la tai muun pit­kän sei­so­mis­jak­son jäl­keen, ja ottaa juo­ta­vak­si ja ruo­an­lait­toon vain mah­dol­li­sim­man kyl­mäk­si juok­su­tet­tua vettä. Näin vä­hen­ne­tään kiin­teis­tön ve­si­lait­teis­ta liu­ke­ne­vien ai­nei­den mah­dol­li­sia hait­ta­vai­ku­tuk­sia.

Jos ve­si­jär­jes­tel­mä on suun­ni­tel­tu ja asen­net­tu alun­pe­rin niin, että kylmä vesi on py­sy­väs­ti liian läm­min­tä, kyl­män veden kier­to­joh­to voi olla tar­peen veden riit­tä­vän hyvän mik­ro­bio­lo­gi­sen laa­dun var­mis­ta­mi­sek­si.

23.04.19 09:22 Iki­link­ki
Toi­mi­tus

pa­lau­te­ti­lai­suus 15.1.

Veden läm­pö­ti­la, pyy­det­tiin tar­ken­ta­maan ase­tus­teks­tiä

  • - Kyl­mä­ve­si­joh­don on ol­ta­va suun­ni­tel­tu ja asen­net­tu siten, että kyl­mä­ve­si­lait­teis­tos­sa ole­van veden läm­pö­ti­la saa olla enin­tään 20 cel­siusas­tet­ta. Kui­ten­kin vä­hin­tään kah­dek­san tun­nin käyt­tä­mät­tö­män jak­son jäl­keen veden läm­pö­ti­la saa olla enin­tään 24 cel­siusas­tet­ta.
05.03.19 17:23 Iki­link­ki
Toi­mi­tus

säh­kö­pos­ti­pa­lau­te:

Jos suun­ni­te­lul­la ei saada hy­väk­syt­tyä läm­pö­ti­laa, miten me­ne­tel­lään.

RT uu­dis­ta­lon läm­min kier­to­ve­si oli noin 40 as­tet­ta, "suun­nit­te­li­jan mu­kaan sen kuu­luu­kin jääh­tyä kun put­kis­sa on läm­pö­hä­viöi­tä"

05.03.19 17:23 Iki­link­ki
JV (ei var­mis­tet­tu)

Kos­kee­ko kyl­män veden läm­pö­ti­la­ra­ja myös ennen 2018 ra­ken­net­tu­ja ta­lo­yh­tiöi­tä? 2011 val­mis­tu­nees­sa pa­ri­ta­los­sa kylmä käyt­tö­ve­si on 23 as­teis­ta riip­pu­mat­ta siitä kuin­ka pal­jon juok­sut­taa.

30.09.24 14:28 Iki­link­ki
Toi­mi­tus

In reply to by JV (ei var­mis­tet­tu)

Ra­ken­ta­mis­mää­räyk­set kos­ke­vat ra­ken­net­ta­via ra­ken­nuk­sia ja tämän ase­tuk­sen koh­dal­la myös mm. korjaus-​ ja muu­tos­työ­tä. Vaa­ti­muk­sia ar­voi­daan ra­ken­ta­mi­sen ai­kai­sia mää­räyk­siä käyt­täen.

Ole­mas­sa ole­via ra­ken­nuk­sia kos­kee ky­sy­myk­sen asias­sa asu­mis­ter­veys­a­se­tus, mutta siel­lä ei ole läm­pö­ti­la­ra­jaa kyl­mäl­le ve­del­le.

Läm­pe­ne­mi­sen syytä voi yrit­tää sel­vit­tää mit­taa­mal­la kyl­män veden läm­pö­ti­la heti sen tul­les­sa ra­ken­nuk­seen mah­dol­li­sim­man lä­hel­tä ve­si­mit­ta­ria (esi­mer­kik­si tek­ni­ses­sä ti­las­sa mah­dol­li­ses­ti ole­vas­ta ha­nas­ta las­ke­mal­la). Mi­kä­li vesi läm­pe­nee ra­ken­nuk­ses­sa, on syy hyvä sel­vit­tää (eris­teet, läm­min käyt­tö­ve­si se­koit­tuu kyl­mään ns. ris­tiin­vir­tauk­sen vuok­si tai jokin muu syy).

04.10.24 08:35 Iki­link­ki

Lisää uusi kom­ment­ti

Tämän ken­tän si­säl­tö pi­de­tään yk­si­tyi­se­nä eikä sitä näy­te­tä jul­ki­ses­ti.
  • Sal­li­tut HTML-​tagit: <em> <strong> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <drupal-​entity data-*>
  • HTML-​merkit ovat kiel­let­ty­jä.
  • Rivit ja kap­pa­leet pää­te­tään au­to­maat­ti­ses­ti.